آیا اضافه کردن اسانس به خوراکی ها تقلب است؟ | تغذیه سالم

اضافه کردن اسانس به خوراکیا تقلبه؟

شک نداشته باشینً شمام اطلاع دارین که اسانسایی به وسیله تولید کنندگان به خوراکیا اضافه می شن.شاید واسه شما مهم نباشه و پیش خودتون بگید تاثیر بدی نداره،اما این تفکر اشتباهه.براساس گفته های دکتر فروزنده ملکوتی فر،تخلف و تقلب به وسیله تولید کنندگان زیادی با اسانس صورت میگیره و این تولید کنندگان واسه سلامت مصرف کنندگان ارزش قائل نیستن.

دکتر فروزنده ملکوتی فر دکترای بهداشت مواد غذایی و کارشناس مسؤل صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اسانسا مواد معطر و پیچیده ای هستن که در گیاهان وجود دارن و به کار گیری اون به کمترین حد ممکن ۴۵۰۰ سال پیش برمیگرده که در مراسم مذهبی و نگهداری مواد غذایی کاربرد داشت.

ملکوتی فر با اشاره به این که تولید اسانس در ایران بسیار کمه و با عنوان «عصاره» به دست مصرف کننده می رسه، ادامه داد: مثلا، اسانس گلاب ارزش افزوده بالایی داره و اگه موفق به این کار شیم، ارزش ریالی اون در بازار داخل برابر ۸-۶ میلیون تومن و در بازارهای خارجی به ۳-۲ برابر این مبلغ به فروش می رسه.

ایشون با اشاره به امتیازات اسانسا گفت: البته این به معنی وارد نبودن اشکال نیس. اسانسا در صنایع غذایی مورد استفاده س و اگه به تولید و مبدأ، کیفیت و اندازه اون توجه کافی داشته باشیم میشه توقع داشت به یافته های قابل قبول رسید.

ملکوتی فر در ادامه گفت: مانند هر ماده غذایی، امکان تقلب در اسانس هم هست؛ به این صورت که اگه از ماده نامعلوم ای تولید و یا از ترکیبات اون اطلاعی نداشته باشیم، با مصرف اون سلامت مصرف کننده رو تهدید کردیم.

این کارشناس مسؤل صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نباید با هدف سودجویی از اسانس استفاده کرد، گفت: مثلا، اگه تولید آبمیوه از کنستانتره نامرغوب و میوه با کیفیت پایین باشه، واسه فروش از اسانس رنگ و طعم استفاده و در بازارعرضه شه، مصرف کننده از این موضوع آگاهی نداره و با مصرف اون خطر دچار شدن به مریضی در سنین جور واجور زیاد می شه. پس مراکز نظارتی و سازمانای کنترل سلامت غذا باید توجه خاص به این موضوع داشته باشن.

: اسانس فرصت تقلب و تخلف رو واسه خیلی از تولیدکنندگان جفت و جور می کنه که ارزشی واسه سلامت مصرف کننده قائل نیستن.

ایشون در توضیح کنترل کیفی اسانسا هم گفت: در تعریف اسانس می بینیم که موندگاری بالایی داره و چون در ترکیب اونا اسید چرب نیس، مزه اون تند نمی شه. تنها مشخصه اسانس، فرار بودن اون هستش که در دمای بالا توانایی تبخیر دارن و عطر و طعم اون کم میشه.

ملکوتی فر در ادامه گفت: کنترل کیفیت در زمان تولید به این صورته که ماده غذایی با در نظر گرفتن در فرمولاسیون تعیین شده، اسانس به اون اضافه، فرآوری و بسته بندی می شه. باید به این موضوع توجه داشته باشیم که گواهینامه بهداشت واسه اسانس صادر شده یا خیر!

کارشناس مسؤل صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در آخر این برنامه رادیویی اظهارداشت: در دنیا سه هزار اسانس شناخته شده که ۳۰۰ نوع اون کاربرد تجاری داره و در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی کاربرد داره.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه