آیا اضطراب می تواند باعث بی خوابی شود؟ | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

: اضطراب می تونه باعث بی خوابی شه؟

بی خوابی یکی از نتیجه های دچار شدن به اضطرابه که موجب بروز خستگی، ناامیدی و درموندگی می شه. از بین رفتن بی خوابی باعث بهتر شدن سریع وضعیت روانی مریض می شه. بی خوابی به وجود اومده به وسیله اضطراب ساعتا مریض رو بیدار نگاه می داره. ایشون به موضوعات مختلفی فکر میکنه بعضی وقتا به سقف خیره می شه یا مدتا کتاب می خواند اما نمی تونه بخوابه.
روشای استاندارد آسون کردن خواب در این شرایط به درد بخور واقع نمی شن و بیشتر بیماران واسه کنترل اضطراب شون مجبورند مثل روحی که شبا چرخ می زنه، پیاده روی کنن. یه سری از آدما به خاطر این که بی خوابی باعث می شه وقایع تلخی که شبا اتفاق افتادن به خاطر بیارن از بی خوابی می ترسن. دسته ای دیگه نگرانن که درزمان روش هشیار نباشن. زنائی که قربونی آزار و اذیت جسمی شدن آدمایی که اموالشون سرقت گشته یا مورد هر نوع خشونتی واقع شدن ممکنه هفته ها یا ماه ها پس از بروز واقعه نتونن شبا بخوابن. از دست دادن یه رابطه، موقعیت شغلی یا سلامتی هم می تونه موجب بی خوابی شه. کابوسای به وجود اومده به وسیله اضطراب هم مانع یه خواب آروم و راحت هستن. بسیار مهم مهمه که بقیه دلایل بروز بی خوابی رو هم در نظر داشت از جمله:
افسردگی، عاشقی/ عاشقی ناچیز و یا مصرف مواد. ترس در مورد وقایع زندگی موجب بی خوابی بعضی از بیماران می شه و همین بی خوابی دلیل می شه که به دکتر مراجعه کنن و خواهان درمانای طبی شن.

این مطلب به وسیله  مجله پزشکی دکتر سلام جفت و جور شده. به کار گیری اون فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجازه

منبع :