آیا اعتیاد به سیگار دلایل ارثی دارد ؟ | ترک اعتیاد

اعتیاد به سیگار از گذشته تا به کنون نسبت به دیگر مواد مخدر عادی تر بوده. اما دلیل اعتیاد فرد به سیگار چیه ؟ به چه دلیل یه سری از آدما به سیگار روی میارن. طی تحقیقات انجام شده مشخص شد که با وجود اینکه روی آوردن به سیگار یه تصمیم شخصیه اما دلایل ارثی هم بر این تصمیم بی تاثیر نبوده و نیس.

محققان دانشگاه میشیگان اعلام کردن که زمینه ارثی در تصمیم افراد واسه استفاده تکراری از سیگار پس از اولین بار بسیار موثره.

طبق همین گزارش محققان تعداد ۴۳۵ نفر از سیگاریا و غیر سیگاری رو مورد بررسی قرار دادن.

غیر سیگاریا هم دست کم یه بار در طول عمر خود سیگار رو امتحان کرده بودن اما در آخر تعداد سیگارهای اونا در کل زندگی به ۱۰۰ عدد نرسیده بود و تمایلی واسه ادامه نداشتن. اما سیگاریا دست کم روزانه ۵ نخ سیگار کشیده و این کار رو دست کم به مدت ۵ سال ادامه داده بودن.

در این تحقیق سیگاریها ادعا کرده بودن که از همون بار اول با کشیدن سیگار ، حالت خوبی پیدا کرده بودن و تمایلی واسه ادامه مصرف داشتن و این تمایل در اونا ۸ برابر غیر سیگاریها بود.

از طرفی اعتیاد این گروه به سیگار بسیار قوی تر از گروه اول بود و از کشیدن سیگار لذت می بردن.

کارشناسان فکر می کنن نوع خاصی از ژن به نام CHRNA۵ مسئول اعتیاد و لذت بردن ادما از دخانیات و سیگاره که در گروه اول وجود نداره به خاطر همین گروه اول با در نظر گرفتن امتحان کردن سیگار هم لذت خاصی از اون نمی برن و یعنی معتاد نمی شن.

منبع : hidoctor.ir