آیا اعتیاد قابل درمان است؟ | ترک اعتیاد

مجله موفقیت – افشین طباطبایی، پژوهشگر مسائل اجتماعی: اعتیاد یه جور مریضی روانی– اجتماعیه که عوامل زیادی در بروز اون موثره. این علل درهم بافته که بر همدیگه تاثرگذارند، گاه در تعامل با همدیگه منتهی به شروع مصرف مواد و اعتیاد می شن؛ از این رو شناخت ریشه ای این علل و عوامل موجب می شه پیشگیری، به شکلی هدف دار طراحی شه.

اولین قدم واسه پیشگیری و مقابله با این مریضی، دونستن این نکته س که اعتیاد معضلی غیرقابل رد در نظام اجتماعیه؛ یعنی نمیشه اونو به طور کامل از اجتماع حذف کرد و باید در اول علل به وجودآمدن اون شناسایی شه. یکی از روشای موثر «مهندسی برعکس» اسمشه؛ یعنی موشکافی روانی رو به پایین ساختار و هم سازوکار فکری معتادان.

از اونجا که دوران  نوجوونی دوره انتقال از کودکی به بزرگ سالی و کسب هویت فردی و اجتماعیه و میل به استقلال، مخالفت با والدین و کسب هیجان در این دوران به بالاترین درجه می رسه، نوجوون واسه اثبات خود تلاش می کنه ارزشای جدیدی رو واسه خود به وجود بیاره؛ از این اون اگه به راه درست هدایت نشه، مجموعه این تمایلات در کنار حس کنجکاوی و نیاز به جنب و جوش، تنوع و هیجان، در شرایطی اونو مستعد مصرف مواد نیروزا می کنه.

خطر آمیزترین دوران زندگی از نظر شروع به مصرف مواد، دوره نوجوانیه؛ چون که آگاه نبودن بیشتر والدین از این موضوع، ایجاد رابطه ضعیف با فرزندان، جروبحثای خانوادگی، وجود خونواده های از هم گسیخته، فقر مالی و عاطفی و… از جمله عواملی هستن که احتمال ارتکاب به شکلای جور واجور گناه کاری رو مثل مصرف مواد مخدر زیاد می کنن. هم اینکه زندگی در کنار والدین معتاد، موجب الگوبرداری فرزندان در این مورد می شه.

در موارد بسیاری اولین مصرف به دنبال تعارف دوستان اتفاق میفته. رابطه و دوستی با افراد معتاد، می تونه دلیلی قوی واسه ابتلای نوجوانان به اعتیاد باشه. مصرف کنندگان در خیلی از موارد فقط واسه تاییدشدن از طرف دوستان، تلاش می کنن اونا رو مجبور به همراهی با خود کنن.
نوجوانان نیاز دارن به یه گروه تعلق داشته باشن و به خاطر همین بیشتر پیوستن به گروه هایی که مواد مصرف می کنن، بسیار آسون تره. گروه «همسالان» به خصوص در شروع، بیشتر با مصرف سیگار و حشیش و گراس شروع می کنن.

نگاه مثبت به مواد

آدمایی که نگاه و باورهای مثبت یا خنثی به مواد مخدر دارن، احتمال مصرف و اعتیادشان بیشتر از کسانیه که نگاه منفی دارن، نگاه مثبت معمولا یعنی: کسب بزرگی و تشخیص، رفع دردهای جسمی و خستگی، کسب آرامش روانی، توانایی مصرف مواد بدون اعتیاد و…

مواد جور واجور تاثرهای متفاوتی بر وضعیت فیزیولوژیک و روانی فرد دارن؛ مثلا هروئین و کوکائین سرخوشی شدید، الکل آرامش و نیکوتین مختصری هوشیاری و سرخوشی بوجود میاره.

هرچند دسترسی آسون به مواد مخدر مشکل بزرگیه، اما اینکه به چه دلیل بعضی ادما از مواد دوری نمی کنن، به نوع نگرششان برمیگرده. بعضیا فکر می کنن با یکی دو بار مصرف، معتاد نمی شن؛ در حالی که همه افراد مثل هم هستن و وقتی در این وادی بیفته، گرفتار می شن. مشکل هم همین باورهاست؛ واقعا باید افراد رو در این مورد آگاه کنیم.

راه چاره و درمان اعتیاد چیه؟

تحقیقات نشون داده چون اعتیاد مثل هر ناهنجاری دیگری حاصل جوامع بشریه، نمی تونیم با روشای واکنشی صرف مانع گسترش اون شیم. تاریخ این مسئله رو روشن کرده که آموزش و ارتقای اندازه شناخت و آگاهی مردم، خطر ناهنجاریای در کمین رو در همه زمینه ها کم می کنه.

خونواده پایگاه امنیه که دژ محکمی رو واسه آدم می سازه؛ در نتیجه لازمه در اول امکان آموزش لازم واسه والدین جفت و جور شه. هرچه رابطه زن و مرد صمیمی تر و بر مبنای احترام  و محبت و گذشت که سه ستون اصلی خونواده هستن، باشه، نظام اون خونواده محکم تره؛ در نتیجه فرزندانی با ساختار فکری محکم و چهارچوبای ذهنی قوی تربیت می کنه که در برابر معضلات اجتماعی خیلی راحت از خطوط قرمز خود عدول نمی کنن. اینجور آدمایی وقتی وارد جامعه می شن، در برخورد با سختیا، مشکلات و چالشای جور واجور زندگی از پا نمی شینن و خیلی راحت میدون رو خالی نمی کنن، چون اهل مقابله و جنگیدن هستن.

خونواده محل آرامش و مهد احساس امنیت انسانه و تا روزی که هر فرزندی به استقال برسه و تشکیل خونواده دهد، از پیکره خونواده و امتیازات اون بهره مند می شه و حتی پس از جداشدن از خونواده، کانون خانوادگی بازم باید به عنوان پناهگاه و دژ محکمی واسه زنان و مردان جوون بمونه و در موارد ضرورت به اونا انرژی الهی مثبت و سازنده تزریق کنه؛ یعنی باید کانون خونواده موقعیت ممتاز خود رو واسه پشتیبانی مادی، الهی، عاطفی… حفظ کنه.

آموزش و اطلاع رسانی درباره مضرات مواد مخدر و شکلای جور واجور اون به خونواده ها وظیفه خطیر مسئولانه؛ چون که کانون خونواده باید آگاهی کاملی از جزئیات و مشکلات مواد مخدر و اعتیاد داشته باشن.

در پژوهشا اومده که نقطه ضعف اصلی معتادان نبود اعتماد به نفسه؛ یعنی اگه بتونیم این مشکل رو در معتادان برطرف کنیم یا مهارتای ارتقای اعتماد به نفس رو به اونا آموزش بدیم، واقعا کمک و خدمت بسیار بزرگی به اونا کردیم.

عوامل زیادی در بالابردن اعتماد به نفس تاثیردارن؛ نوع رفتار والدین در بیان احساسشون به فرزندان، به خصوص در سنین پایین، واسه ایجاد اعتماد به نفس اونا نقشی اساسی داره. اگه کودکان همیشه احساسات مثبت دریافت کنن، استواری روانی پیدا می کنن و اگه یه یا هر دو والد بیشتر از اندازه انتقاد کنن و تلاشای فرزندشون رو واسه استقلال تشویق نکنن یا در برابر این موضوع مقاومت کنن، ممکنه بچه احساس بی عرضگی، فرودستی و مهم نبودن داشته باشه؛ در حالی که اگه والدین تلاشای کودکشون رو واسه داشتن استقلال تشویق کنن و همیشه و در همه حال به اون عشق بورزند، اعتماد به نفس بچه تقویت خواهدشد.

تا احساس «نمیشه» با ماست، اعتماد به نفس هم نداریم و کسائی که اعتماد به نفس ندارن، نه فقط روشای درست به دست آوردن انرژی رو نمی دونن، بلکه بیشتر هم در راه های منفی، انرژی شون رو از دست میدن.

خیلی از افراد، حتی آنایی که خوش برخورد و صمیمی به نظر  می رسن، با ضعف اعتماد به نفس دست به گریبانند، اما میشه گامای اولیه رو در این مورد برداشت تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم و در مسائل اجتماعی راحت تر باشیم.

روشای تقویت اعتماد به نفس

رابطه با خدا: یکی از مهم ترین روش ها در کسب اعتماد به نفس، رابطه با خداونده. تکیه به خدا موجب بی احتیاجی و استقلال در شخصیت فرد می شه؛ درواقع آدم با توکل به خدا از هرچیزی که رنگ تعلق و وابستگی به غیراو داشته باشه، آزاد می شه.

شناخت بهتر خود: شناخت استعدادها و قابلیتای خود و درک ارزشای انسانی، در کسب اعتماد به نفس خوبه و آدم رو از ناامیدی آزاد می کنه و به فردی متکی به خود و معتقد به خود تبدیل می کنه.

تکیه بر تواناییای خود: واسه کارامون، ارزش قائل شیم و روی کارایی که انجام می دیم، تمرکز داشته باشیم. با تکیه بر تواناییای خود با محدودیتای پیشگیری ناپذیر زندگی کنار بیاییم.

آزمایش خود: یاد بگیریم این آزمایش رو به تنهایی انجام بدیم و واسه جلوگیری از ناراحتی خود به نظر بقیه توجه نکنیم و تنها روی احساساتمون تمرکز کنیم؛ چون این کارا باعث توقیت احساس خودبرتری می شه و اختیارمون به دست بقیه نمی افته.

ما بزرگ ترین معجزه طبیعت هستیم و مثل ما هیچوقت نه در گذشته و نه در آینده نبوده و نیس. تکرار این جملات باعث می شه روحیه خود رو تقویت کنیم و لازم نیس کس دیگه ای باشیم.

هیچ مشکلی وجود نداره که ما نتونیم حلشان کنیم. هیچ مانعی وجود نداره که قادر به از بین برداشتنش نباشیم و هیچ هدفی وجود نداره که نتونیم به اون برسیم.

در آخر یادمون باشه هیچکی بهتر از ما نیس؛ فقط بعضیا در زمینه های به خصوصی بهتر از ما پرورش پیدا کردن و علم بیشتری به دست آوردن.

جمع آوری سلامت اکاایران